Dnia 22 marca 2023 roku w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokółce odbyło się spotkanie logopedów poświęcone Elektrostymulacji metodą ENMOT jako formą wspierającą terapię logopedyczną.
Metoda Elektro Neuro Mobilizacji Obszaru Twarzowego ENMOT polega na elektrycznej stymulacji nerwów Elektrostymulatorem Sports TENS 2. Prądy wykorzystywane w ENMOT (TENS) pobudzają nerwy do produkcji małego, powtarzalnego skurczu mięśni. Ta niezwykle skuteczna i bezpieczna metoda ma zastosowanie w terapii pacjentów z zaburzeniami połykania, artykulacji, symetrii twarzy, z trudnościami dyzartrycznymi, nadmiernym ślinieniem się, dystrofią mięśni, np. po udarach i wypadkach. Tę metodę można również wykorzystać u dzieci z wadami wymowy, które oddychają nieprawidłowym, ustnym torem, nie pionizują języka w czasie połykania i mówienia.
Terapia jest skutecznym uzupełnieniem leczenia logopedycznego i ortodontycznego. Zabieg elektrostymulacji, dzięki odpowiednio dobranym parametrom, wspomaga kompleksowe leczenie pacjentów z zaburzeniami mowy. Polega on na przepływie prądu o bardzo niskim natężeniu przez mięśnie okolicy twarzy w celu usprawnienia tych funkcji. Elektroterapia oddziałuje na cały aparat artykulacyjny człowieka, wspomagając jego działanie. Zabieg pobudza do pracy włókna mięśniowe, wskutek czego następuje wzmocnienie siły, przyrost masy oraz objętości mięśni.
Zabieg jest bezbolesny i komfortowy, trwa około 10-15 minut. W zależności od stanu wrażliwości skórnej, pacjent może odczuwać lekkie mrowienie lub może nie odnotować żadnych odczuć.
Dla uzyskania najlepszej skuteczności zaleca się serię zabiegów 3 razy w tygodniu przez 8 tygodni, następnie przerwa i druga seria również 3 razy w tygodniu przez 8 tygodni. W zależności od poprawy stanu stymulowanej okolicy, zabieg można powtórzyć 3 raz.
Małgorzata Gryszel, logopeda